Сьогодні Мужнародний день толерантності

2020-11-16

1

16 листопада 1995 року держави – члени ЮНЕСКО прийняли Декларацію принципів толерантності. У 1996 році Генеральна асамблея ООН запропонувала щорічно 16 листопада відзначати Міжнародний День толерантності. Символом толерантності визнано райдужний прапор.

Бібліотека – один з найбільш підготовлених майданчиків для виховання і пропаганди толерантності. Саме бібліотека є місцем зустрічі представників різних культур, віросповідань і національностей. Виховуючи толерантність, ми забезпечуємо мирне майбутнє нашої країни.

“Бібліотека – територія толерантності” – таке гасло можна часто почути в останні роки, хоча нічого нового в цьому немає. З найдавніших часів і до наших днів бібліотеки зберегли статус, цінністю якого були безкоштовність і доступність. Бібліотека - це відкрита система, куди може прийти будь-хто – провести час, зустрітися з друзями, обмінятися думками. Тут тепло і затишно, є книги, журнали і газети. Тут можна довідатися про культуру, традиції і погляди інших людей на прикладах світової художньої літератури, використовуючи сучасні інформаційні технології. Бібліотека має сьогодні в своєму розпорядженні унікальний фонд, в якому збереглася культурна спадщина різних народів і різних країн. Бібліотека – це міст, перекинутий в інші культури. І вона є центром виховання толерантної свідомості дітей і дорослих в сучасному суспільстві.

Толерантність в перекладі з англійської – можливість почути іншого, зрозуміти іншого. Це мистецтво жити поруч з несхожим, спосіб вирішення конфліктів, мистецтво компромісу.

Ми живемо в жорстокому світі, й, можливо, нам дійсно не вистачає людяності. Саме тоді доводиться звертатися до книг, адже література – ідеальний вчитель. Правильно написана книга не тільки містить важливі знання, але й доносить їх до читача, закарбовуючи в пам’яті найважливіше.

Можна прожити життя та вчитися на власних помилках, а можна прочитати книгу й уникнути сумного досвіду. Крім того, якісна література пробудить настільки сильні почуття, що ви захочете змінити світ на краще, зрозуміти його й допомогти навколишнім.

Сьогодні та постійно ми пропонуємо книги С.Жадана "Інтернат", А.Кокотюхи, Л.Дереша, Є.Положій, М.Матіос, Д.Гнатко, Г.Тарасюк та багато ін.. Та про тих, хто жертвував власним життям заради інших. Наймогутніша історія про взаємодопомогу під час Другої світової війни. Оскар Шиндлер – реальна людина, німецький підприємець, котрий, ризикуючи собою, врятував близько 1200 євреїв від руйнівної машини Голокосту. Історія Шиндлера – влучний приклад того, що добро трапляється навіть серед нелюдської жорстокості.

«Список Шиндлера» написав Томас Кенеллі – австралійський письменник. Він видав декілька історичних романів, у яких намагався викрити дві соціальні проблеми – расизм та жорстокість.

«Вбити пересмішника» Гарпер Лі

Історія життя письменниці Гарпер Лі свідчить: за свою літературну кар’єру можна написати лише одну книгу, але вона повинна бути досконалою.

30-ті роки ХХ століття в Америці були далекими від толерантності й позбавлення упереджень щодо кольору шкіри, тому афроамериканське населення майже не мало прав і свобод. У книзі змальована історія Тома Робінсона, якого звинувачують у насиллі проти дівчини. Чорношкірому хлопцю не доводиться чекати на допомогу, але його долею переймається Аттікус Фінч, якому все ж вдається виправдати Тома. Також особливою цю книгу робить те, що за подіями спостерігає дитина. Читач бачить, як маленька донька Аттікуса сприймає цей світ та розчаровується в ньому, дорослішаючи в таких умовах.

«Вбити пересмішника» – книга не про Аттікуса чи його доньку. Взявши до рук цей твір, вам доведеться зустрітися ще з одним персонажем, який не є героєм та навіть не визнаний повноцінним членом суспільства, але не дивлячись на це, залишає в своєму серці місце для доброти, справедливості й подвигу.

«Зелена миля» Стівена Кінга

Історія, як і попередні чотири, застерігає: добро йде поряд із лихом. Головний герой твору Джон Коффі – носій незвичайного дару зцілення. Його намагання допомогти й привели його до камери смертників. Але в читача складається враження, що все мало бути саме так. Джон Коффі готовий допомогти будь-кому: від маленького мишеняти до жінки, хворої на рак, незважаючи на те, що зцілення змушує його пережити людський біль на собі.

Для нас цей герой має стати навіть не прикладом, а символом людяності, недосяжним ідеалом, про який треба пам’ятати.

Звісно, це далеко не повний перелік книг, присвячених людяності, й якщо ви маєте власні приклади літератури, що надихає, будемо разом обговорювати.

Багато творів класичної та сучасної дитячої літератури піднімають проблеми толерантності, взаєморозуміння та поваги. Тема толерантності в художній літературі висвітлена в таких творах, як “Малюк і Карлсон” А.Ліндгрен, “Мауглі” Р.Кіплінга, “Король Матіуш І” Я.Корчака, “Хатина дяді Тома” Г.Бічер-Стоу, “Червоненька квіточка” С.Аксакова, “Поліанна” Е.Портера, “Торт у небі” Д.Родарі, “Русалонька із 7-В” М.Павленко, казки В.Сухомлинського. Ці твори постійно читають наші користувачі.

У фойє бібліотеки кожен відвідувач мав змогу підійти до "Мудрого соняшника" і підписати пелюстку з ключовим словом толерантності.

Сьогодні дійшли висновку, що всі люди будь-якого віку, мають змогу виконувати принципи толерантності: терпимість, дотримання прав людини, взаємоповага, доброзичливість, гуманізм, талант слухати, доброта, ввічливість, мир, дружба тощо.

Кiлькiсть переглядiв: 261

Коментарi