Перша леді англійської літератури (245 річниця з дня народження Джейн Остін)

2020-12-14

1

16 грудня 2020 р. виповнюється 245 років від дня народження відомої англійської письменниці Джейн Остін. Вона - одна з небагатьох жінок свого часу, яка не просто досягла успіхів у літературі, а й зуміла залишитися популярною і сьогодні. Її романи об'єднують в собі іронію і тонкий психологізм, підкopюють нexитpoю щиpіcтю і пpocтoтoю cюжeтy нa тлі глибoкoгo пcиxoлoгічнoгo пpoникнeння в дyші гepoїв.

/Files/images/robocha_papka/circle17.png

Письменницю насправді вважають «першою леді» англійської літератури. Її твори обов'язкові для вивчення у всіх коледжах і університетах Великобританії. Вони досі приваблюють і чарують кінематографістів, по всьому світу створюються меморіальні центри і музеї, літературні клуби її імені. Існує навіть сайт в Інтернеті, який щодня-щотижня поповнюється критичними статтями та есе, присвяченими творчості «міс англійський роман».

1

Про життя Джейн Остін відомо дуже мало, щоденників вона майже не вела, а листи її або не збереглися, або поховані в архівах. Тим не менш, пропонуємо декілька цікавих фактів, що проливають світло на маловідому біографію відомої письменниці.

Джейн Остін народилася в родині пастора. Крім неї в сім'ї було ще шестеро хлопчиків і одна дівчинка. Фopмyвaння ocoбиcтocті майбутньої письменниці пpoxoдилo в інтeлігeнтній oбcтaнoвці - cepeд книг, пocтійниx poзмoв пpo ниx, oбгoвopeнь пpoчитaнoгo.

Заради свого брата Джорджа, який мав психічні відхилення, Джейн вивчила абетку німих.

Перша проба пера відбулася у 1787 р. Письменницьким дебютом стали невеликі гумористичні пародії на сучасну літературу. Ці етюди, не позбавлені дотепності, призначалися для читання у вузькому сімейному колі і, в основному, були адресовані родичам і друзям. Любовно збережені і зібрані рідними Джейн, ці уривки під назвою «Юнацькі твори» увійшли до повного зібрання творів письменниці..

Міс Остін довго приховувала свої заняття навіть від близьких друзів. Вона писала на невеликих листках поштового паперу, що можна було швидко заховати, якби хто-небудь несподівано застав її за письменництвом. Крім того, у неї була особлива «сигналізація» - скрипливі двері в холі. Джейн відкидала всі спроби полагодити їх.

На рубежі ХVІІІ-ХІХ століть жінці займатися письменницькою працею вважалося непристойним. Тому всі перші видання письменниці: прижиттєві («Розум і почуття», «Гордість і упередження», «Менсфілд Парк» і «Емма») і посмертні («Нортенгерське абатство» і «Аргументи розуму») - вийшли анонімно, від імені якоїсь «Леді». Хоча гучною літературною славою Джейн користуватися не могла, однак за її життя три романи витримали по два видання.Найвідоміший твір «Гордість і упередження» спочатку був відкинутий видавцем, який визнав його нудним і незначним.

Джейн Остін ніколи не була заміжня, і весь свій запас нерозтраченої материнської любові перенесла на своїх численних племінниць і нечисленні літературні твори. Роман «Гордість і упередження» Джейн називала «своєю улюбленою дитиною». Про те, чи кохала вона кого-небудь, - невідомо. Вона воліла замикати свою душу і серце на замок, відверто висловлюючись лише у своїх книгах. У тридцять років письменниця наділа чепчик, це означало тільки одне - відтепер вона стара діва, яка більше не сподівається придбати власне щастя.

Джейн померла 18 липня 1817 р. у Вінчестері. Їй був 41 рік. Перед смертю вона намагалася закінчити свій останній роман «Сендітон». Сім'я письменниці сумлінно зібрала і зберегла все написане нею. Три товстих томи стали основою для повного зібрання творів Джейн Остін, випущеного рівно через сто років після її смерті.

Джейн Остін була першою європейською письменницею, яку визнали інші класики світової літератури (наприклад, О. Бальзак і У. Теккерей). Великим шанувальником її таланту був Вальтер Скотт. Її дотепність і вміння правдиво зобразити англійське суспільство досі викликає захоплення у критиків і читачів. Думається, сама письменниця не могла й уявити собі, що колись її романи будуть не тільки перекладені на різні мови світу, а й неодноразово екранізовані: наприклад, за однією тільки книгою «Гордість і упередження» було знято 4 фільми і 2 серіали.

Згідно з опитуванням сучасних авторів, серед любовних романів книга Джейн Остін «Гордість і упередження» є найкращим твором даного жанру усіх часів і народів.

Кiлькiсть переглядiв: 190

Коментарi