З теплом і ніжністю до мами /цікаві факти/

2021-05-06

ап

День матері в Україні традиційно відзначається у другу неділю травня. Цього року – це 9 травня, коли також святкують День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Свято матері та його традиції шанують у понад сорока країнах світу, адже воно нагадує нам про головну людину в нашому житті – маму.

У багатьох державах, у тому числі й у США, День матері відзначається щороку у другу неділю травня. Із цим святом вітають матерів, і тих, хто ще тільки чекає народження дитини. В Америці цей день з’явився завдяки Анні Жарвіс (Anna Jarvis), яка, хоч і була бездітна, але розуміла, наскільки складна материнська праця. Вона запропонувала присвятити один день мамам, надіславши відповідну пропозицію в державні структури. 10 травня 1908 року відсвяткували перший День матері.

В Україні офіційно День матері почали святкувати з 2000 року. У 1928 році Союз українок Канади вирішив ушанувати мам. Перший День матері святкували українці з діаспори.

Материнство — одна із найпрекрасніших подій, яка трапляється практично з усіма жінками. У різних країнах існують різні звичаї святкування Дня матері, із цим днем мам вітають по різном у. У Японії символом вшанування матері є гвоздика, прикріплена до одягу. Якщо мати в доброму здоров’ї, приколюють червону квітку, а якщо мама вже вмерла, то використовують білу. У Канаді мамі в цей день подають сніданок у ліжко, а в Німеччині роблять листівки своїми руками. Англійські матері одержують у подарунок від своїх дітей торт, а в Україні діти дарують своїм мамам весняні квіти.

Образ матері зазнав змін. У 2010 році в Америці частка жінок, що народили до досягнення 40 років, становила 80%, тоді як в 1976 році цей показник був вищим на 10%. По проведених дослідженнях з 1990 по 2015 рік рівень освіченості матерів збільшився. Однак у цей період також зросло число матерів, що виховують дитину наодинці. Також з’ясувалося, що в середньому жінки стали заводити дітей у більш пізньому віці.

До 2018-го частка жінок від 35 до 38 років народили другу дитину (47%), а кількість первістків від 40 до 44 років збільшилося на 80% у порівнянні з 2000 роком. Причому середня кількість немовлят не змінилася й склало 4,3 мільйони дітей на рік.

Малята самі вирішили, як вони будуть називати своїх мам. На всіх мовах слово «мама» вимовляється дуже схоже. Наприклад, по-англійському «мама» звучить як «mom» («мам»). У чому ж причина? Відповідь проста. Саме діти визначили, як їм зручніше називати своїх мам. Склад «ма» дитині легше всього вимовляти, тому діти починають його говорити одним з перших. От чому в Україні, Китаї, Німеччині, Іспанії й в інших країнах світу малята вживають цей склад для позначення найближчої для них людини.

Частина тебе залишається з мамою навіть після народження. Коли ж дитина втрачає фізичний зв’язок з мамою? Протягом вагітності маля й мати є єдиним цілим. А після народження дитина стає окремою істотою.

За допомогою плаценти ембріон і жіночий організм обмінюються один з одним клітинами. Клітини дитини можуть зберігатися в організмі матері кілька років, а то й десятиліть. До дивовижного відкриття прийшла генетик Діана Біанкі (Diana Bianchi), що працює в дослідницькому Університеті Тафтса (Tufts University). Вона знайшла в організмі жінки клітини її сина, якому тоді вже було 27 років. Важко сказати, чи це правда, чи маніпуляція дослідниці, але факт цікавий.

Перетворення материнського мозку. В 2011 році вчені виявили якісні зміни жіночого мозку після народження дитини. У результаті досліджень з’ясувалося, що рівень вмісту сірої речовини в мозку матері стає вищим протягом чотирьох місяців після пологів. Досліди на пацюках також показують поліпшення їх нюху після появи потомства. Можливою причиною можуть бути гормональні зміни в організмі вагітних жінок. Можна провести аналогію з формуванням мозку підлітків, що відбувається під впливом гормональних змін.

Є багато суперечливих тверджень, які здаються придуманими, однак провірити їх всіх змоги немає:

Найбільш багатодітна мама — російська селянка. Вона народила 69 дітей за 27 років.

Найстаріша мати — Райа Деви Лохан з Індії. Їй випало щастя стати матір’ю в 70 років.

Найважчу дитину народила італійка Кармелина Фіделеві в 1955 році. Її маля при народженні важило понад 10 кілограмів.

В Америці брат і сестра народилися з різницею у віці 84 дні. До того ж рік народження в них не збігався. Дівчинка з’явилася на світло 11 листопада 1995 року, а її брат 2 лютого 1996.

Марафонська дистанція. Громадська організація «Мама» підрахувала, що матері, що перебувають у відпустці по догляду за дитиною, у дійсності долають зовсім не відпускні відстані, пробігаючи в день близько 40 км і роблячи при цьому близько 200 справ.

Мати - це захисниця і берегиня роду, спадщини культурних цінностей, традицій і звичаїв, які вона передає своїм дітям.

День матері - це день, коли ми можемо подякувати матусям за те добро, що вони для нас зробили, за їхню пожертву та любов.

Тому, не забудьте привітати своїх матерів.

З Днем матері, наші найрідніші!

Кiлькiсть переглядiв: 107

Коментарi