311 років тому була прийнята перша українська Конституція

2021-06-23

1

5 квітня 1710 року біля містечка Бендери на зборах козацтва були прийняті "Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького", написані гетьманом Війська Запорізького Пилипом Орликом та його сподвижниками.

Це є перша українська Конституція в сучасному її розумінні, яка пізніше дістала назву Конституції Пилипа Орлика і яка вважається з перших конституцій Європи.

Нею Пилип Орлик зобов'язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців і боротися за політичне й церковне відокремлення України від Росії.

Конституція складається з приамбули та 16 параграфів.

У першому параграфі розглянуто питання віри, заявлено про православ'я, як релігію в державі, а також про відновлення автокефалії. Другий параграф важливий тим, що чітко означив кордони держави, визначені Зборівським договором 1649 року. Гетьман був зобов'язаний оберігати територіальну цілісність країни. Принциповий характер має шостий параграф, де закладені основи управління та діяльності органів державної влади. Конституція певною мірою грунтувалася на ідеї поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову. Документ містить цілу низку привілеїв, які надавалися як певним соціальним групам так і окремим містам.

Загалом документ пронизаний ідеологією обмежування повноважень Гетьмана та його найближчого оточення, кажучи сучасною політико-правовою мовою, необхідності боротьби з корупцією.

Кiлькiсть переглядiв: 47

Коментарi