8 БЕРЕЗНЯ - РАДЯНСЬКЕ ЧИ ЄВРОПЕЙСЬКЕ СВЯТО

2022-03-08

ке

Міжнародний жіночий день має давні традиції. Його відзначали ще в Стародавньому Римі як матрони, так і їхні рабині. Багаті жінки отримували подарунки від чоловіків, а рабині - вихідний. Всі вирушали до Храму Вести - хранительки домашнього вогнища. Дійство мало величезне значення, оскільки жіноцтво утверджувало свої принципи.

Згодом ці традиції відійшли у минуле. 8 березня 1857року кілька сотень робітниць швейних та взуттєвих фабрик Нью-Йорку провели страйк і демонстрацію, вони уперше боролись за свої права. Поліція розігнала їх.

Існує інша версія, що це були не текстильниці , а повії. Вони вимагали виплатити зарплату матросам, адже ті користалися їхніми послугами та не мали грошей заплатити. 8 березня 1894 року у Парижі відбулася ще одна демонстрація повій. Цього разу вони вимагали визнати їхні права нарівні з працівниками сфери послуг, які шиють одяг, взуття, печуть хліб.

1908 року у Парижі відбулася ще масштабніша акція протесту: понад 15 тисяч жінок з порожніми каструлями в руках, вимагали надати їм 10-годинний робочий день замість 16-годинного, рівну з чоловіками заробітну плату. На відміну від подій 50-річної давності поліція вже не била учасниць протесту кийками, а розігнала їх струменем каналізаційних нечистот зі спеціальних підземних помп.

Однак жінки і не думали здаватися - об`єднувалися у профспілку. І коли 1908 року на з`їзді соціалістичної партії США було ухвалено резолюцію відзначати в останню неділю лютого День американських жінок, ніхто з делегаток не згадував страйк піввікової давності.

У 1910 році в Копенгагені відбулася Друга Міжнародна коференція жінок-соціалісток, на якій виступила німецька комуністка Клара Цеткін (1857-1933, похована в Москві, на червоній площі). Вона тоді орієнтувалась на американське жіноче свято. Існує версія, що Цеткін народилася в сім`ї єврея-шевця, а саме тому пов`язала 8 березня з єврейським святом Пуримом. Клара добре знала історію і релігію єврейського народу. Тому організована нею конференція (випадково чи ні) співпала зі Старозавітнім єврейським святом Пурімом. Згідно з легендою, кохана перського царя Ксеркса, Естер, врятувала іудейський народ від винищення, скориставшись своїми чарами. Ксеркс хотів винищити всіх євреїв, але Естер переконала його не тільки не вбивати євреїв, а навпаки - знищити всіх єврейських ворогів. Вшановуючи Естер, євреї стали святкувати Пурим. Дата святкування була "плаваючою", але в 1910 році припала на 8 березня.

Схожі акції були і в Чикаго. Після цього, 8 березня стало жіночим і міжнародним днем боротьби жінок за свої права, за рівність з чоловіками, як це запропонувала Цеткін.

Сама ж Клара Цеткін також брала участь у подібних акціях. Разом зі своєю подругою Розою Люксембург вона вивела на вулиці німецьких міст повій з вимогою припинити безчинства поліції. Тільки в радянській версії "повій" замінили на "трудящих жінок".

До тодішньої російської імперії це свято потрапило через подругу Цеткін - революціонерку Олександру Коллонтай. Вона підкорила Радянський Союз "великою фразою": "Віддаватися першому зустрічному чоловікові треба так само легко, як випити склянку води".

1913 року, коли жінки російської імперії вперше приєдналися до своїх закордонних подруг у прагненні відзначати Міжнародний жіночий день, 8-му березня на європейських календарях у нас за старим стилем відповідало 23 лютого.

8 березня 1917 року відбулась жіноча демонстрація в Петрограді. У той час, як два мільйони солдатів загинули під час війни, жінки вийшли з вимогами "хліба і миру".

У В`єтнамі цього дня прийнято вітати жінок вже дві тисячі років поспіль. Раніше це свято називалося День пам`яті сестер Чинг. Це були хоробрі дівчата, які очолили визвольну війну в`єтнамського народу проти китайської агресії і кинулися в річку, щоб не здаватися в полон ворогам. Поступово цей день перейшов у 8 березня.

В Італії з 1946 року символом 8 березня стала мімоза. Це свято є неофіційним. Деякі жінки вважають за краще відзначати його без своєї другої половини і влаштовують так звані дівочі посиденьки.

У США березень вважають місяцем історії жінок. Щороку президент проголошує промову, в якій вшановує досягнення американських жінок.

Так 8 березня на визволених від влади царя територіях набуло додаткового історичного сенсу, що не дав цьому святу стертися з пам`яті. Однак звичним нам неробочим днем воно стало 1966-го згідно з указом від 08.05.1965 року, яким 9 травня і 8 березня оголосили державними святами.

Отже, 8 березня, як свято ніяк не пов`язане ні з нашою історією, ні з релігією, ні з культурою.

8 березня - звичайна політична "піар-кампанія" соціал-демократів. Цікаво, що 8 березня є офіційним вихідним днем в Україні, Росії, Білорусі, Азербайджані, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Молдові, Македонії, Таджикистані, Туркменістані, а також в Монголії та В`єтнамі. У Польщі цього дня чоловіки, юнаки і хлопчики вітають жінок, дівчат весняними квітами, хоча є робочим днем.

Кiлькiсть переглядiв: 101

Коментарi