ВОЛИНСЬКІ НОТИ ЖИТТЯ СТРАВИНСЬКОГО

2022-06-14

1

«Я люблю писати музику більше, ніж саму музику"

І.Стравинський

17 червня виповниться 140 років від дня народження Ігоря Стравинського, композитора і диригента. Відомі твори: опера «Соловей», "Кар`єра марнотрата", "Агон", «Мавра», «Петрушка», пантоміма зі співом «Байка про лисицю, півня, кота і барана» та інші.

Великий талант Ігоря Стравинського приніс йому світове визнання і славу. Ми можемо гордитися тим, що життя і творчість Ігоря Стравинського пов`язані з Україною. І послужило цьому місто Устилуг .

Маестро народився у росії 17 червня 1882р., творив в Україні, жив у Франції, США, а вічний спочинок знайшов в Італії.

Рід Стравинських походить з Волині. За словами директора музею в Устилузі Володимира Терещука, герб Стравинських успадкував елементи герба гетьмана Івана Сулими. У родині пишалися належністю до цього старовинного українського роду. Сам композитор писав: «Наше прізвище було Сулима-Стравинські, однак коли Росія анексувала частину Польщі, то „Сулима“ з якоїсь причини було випущене з нашого прізвища». Цю втрату він компенсував, давши своєму синові Святославу подвійне прізвище Сулима-Стравинський. «У мене є частина української крові, чим я дуже пишаюся» - писав Ігор Стравінський. Далекий предок композитора у 1597 році був війтом (мером) Києва.

Ігор Федорович завдячує своїм славним шляхом у музиці батькам. Змалку займався музикою. Мати була піаністкою, батько – видатним солістом опери. Вони вважали, що музика не є серйозною спеціальністю і наполягали, щоб син вчився в Петербурзі на юридичному факультеті. Паралельно він брав уроки у Римського-Корсакова та українського композитора Федора Якименка, які і визначили його долю.

Райським куточком для своєї творчості Ігор Стравинський називав місто Устилуг, куди приїджав до родини. Тут зустрів свою майбутню дружину – Катерину Носенко, яка була йому двоюрідною сестрою. Вони мали четверо дітей: два хлопчики і дві дівчинки. Після одруження 1906 року Ігор Стравинський розробив проект будинку на зразок швейцарського шале, за яким на околиці Устилуга був побудований його власний дім. Унікальний зразок ландшафтної архітектури стояв на крутому березі річки Луга, де колись був палац князів Любомирських. Будинок витримав дві світові війни, але був спотворений у радянський час повоєнною перебудовою під житло. Нині тут знаходиться музей композитора і дитяча музична школа. Зазвичай туристи шукають не митницю, а липову алею, що веде до садиби.

В Устилузі він працював над 17-а музичними творами. Саме тут написав свій перший твір – фантазію для оркестру «Феєрверк». Писав опери, балети, контати, концерти для фортепіано, симфонічного оркестру. Через хворобу дружини композитор довго жив за кордоном. Вів концертну діяльність (диригував, виступав як піаніст). Цікаво, що польський фотограф Стемпковський, побувавши в Устилузі у 30-х роках, показав ноти колискової з балету «Жар-птиця» регенту церковного хору і той впізнав у них мелодію ковельської чи поліської колискової.

У Франції Ігор Стравинський мешкав із сім` єю на віллі Коко Шанель. Відома модельєрка сприяла оновленню постановки балету «Весна священна», костюми були пошиті в її майстернях. Коко Шанель виступила спонсором опери «Цар Едіп» на музику Стравинського. Фінансувала і інші концерти композитора. Існує міф про роман Стравинського і Шанель, проте досі не знайдено любовних листів між ними. Архів композитора зберігається у Нью-Йорку і ще чекає своїх дослідників.

За своє творче життя Стравинський захоплювався авангардною музикою, але прийшов до духовної. Переломною для нього стала «Меса», у 1956 році були завершені «Священні піснеспіви». У 1966 році написав «Заупокійні співи» для баса, соло, хору та оркестру.

У період хрущовської відлиги його запросили відзначити своє 80-річчя на батьківщині. Він справді прибув до москви, але відмовився їхати до Києва, оскільки влада не дозволила відвідати Устилуг (прикордонна зона!). Це було болюче рішення. У волинському містечку проминуло дитинство Стравинського, тут він зростав, формувався. Сюди його тягнуло, як птаха з вирію до рідного гнізда.

Композитор прожив 89 років. Помер 6 квітня 1971 року в Нью-Йорку, похований у місті Венеція за його заповітом.

У 1994 році вперше у Луцьку відбувся міжнародний фестиваль «Стравинський та Україна».

Ось уже четвертий місяць ми живемо повномаштабною війною, що її привели у наш дім рашисти. Через війну у нас зупинилися всі напрацьовані фестивалі. Йдемо до перемоги разом і згодом зможемо долучитися до творчості Ігоря Стравинського.

Кiлькiсть переглядiв: 69

Коментарi