• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини, події бібліотеки
  • " ЦЕ І Є ТЕ, ЗАДЛЯ ЧОГО СВІТ ПОБАЧИВ, ДОВГО ЗВОДИВСЯ, ШКЕРЕБЕРТЬ ПАДАВ, ЩОБ ОСВІТИТИСЬ" -до 85-ї річниці від дня народження, світлої пам'яті - ВАСИЛЯ СТУСА

" ЦЕ І Є ТЕ, ЗАДЛЯ ЧОГО СВІТ ПОБАЧИВ, ДОВГО ЗВОДИВСЯ, ШКЕРЕБЕРТЬ ПАДАВ, ЩОБ ОСВІТИТИСЬ" -до 85-ї річниці від дня народження, світлої пам'яті - ВАСИЛЯ СТУСА

2023-01-04

13

Народився Василь Стус (1938-1985) - 6 січня 1938р. в хліборобській родині в с. Рахнівці на Вінниччині. Після закінчення школи навчався в Донецькому педінституті. Далі вчителював, служив в армії, працював в газеті. У 1959р. у «Літературній газеті» з’явилися перші вірші поета. З 1961р. викладає українську мову та літературу в 23-й Горлівській школі. У 1963р. вступає до аспірантури Інституту літератури ім. Шевченка в Києві. Бере участь у роботі "Клубу творчої молоді". За участь у протесті на прем’єрі фільму «Тіні забутих предків» виключили з аспірантури. Відтоді не надрукували жодного рядка. У 1965р. одружився з Валентиною Попелюх, народився син Дмитро. У 1970р. на похороні Алли Горської звинуватив владу у її вбивстві. У Брюсселі виходить його перша книжка «Зимові дерева». У 1972р. разом з іншими українськими поетам його було заарештовано й засуджено. Ув’язнення відбував у Мордовії. Після завершення основного терміну відправили у заслання. Після повернення відмовився від радянського громадянства. У 1979р. повертається та працює у Києві. У 1980р. знову був засуджений до 10 років ув’язнення та 5 років заслання. 28 серпня 1985р. його відправили у карцер, де він оголосив голодування. У ніч із 3 на 4 вересня 1985р. помер.

Щоб бути зрозумілим Стус написав, звертаючись до читачів: "...Поет- це людина. Насамперед. А людина, це насамперед - добродій. Якби було б краще жити, я б вірші не писав, а робив би коло землі. ... Ще - зневажаю політиків. Ще - ціную здатність чесно померти.Один із найкращих друзів - Сковорода".

Василь Стус - це людина, яка своїм життям, дорівнялася до Кобзаря. Проживши 47 років, як і Шевченко, поневірявся в таборах і тюрмах, лишився, як Кобзар, незламним і нескореним, як сьогоднішній український народ. З нагоди 85- річчя від дня народження величного поета, у міській бібліотеці діє виставка "Людина честі - Василь Стус". До якої увійшли найкращі вірші відомого і ще не зовсім відкритого поета. Багато віршів не друкувалося, бо знаходилася в архівах КДБ. До уваги відвідувачів література Василя Стуса - зібрання творів у 5-ти томах, вибрані твори, "Час творчості", Дмитро Стус "Василь Стус: життя як творчість", Нецензурний Стус : у 2-х ч.1., збірки : "Передчуття", "Золотокоса красуня", "Листи до сина", поезії зі збірок "Зимові дерева, "Палімпсести", лист "Я обвинувачую" - шедевр відчизняної демократичної думки, книги з біографією поета. Всі видання адресовані широкому загалу шанувальників українського слова.

Василь Стус став на смертельний двобій із тоталітарним режимом і залишився в пам'яті людський, як поет-борець. У листі до матері він писав: "Я пишу вірші і гадаю, що колись то буде потрібне моєму народові. А що мене мучать за них - то що зробиш?... комусь же треба підставляти свої плечі. Ось я і підставив свої. І мушу триматися". Чітко відповідаємо, що поезія потрібна нам, тим більше нині, коли іде повномаштабна війна росії з Україною.

Хай душа його буде там, де праведники спочивають, а на його вірші світить різдвяна зірка, яка у часи темряви, допоможе нам їх бачити і читати.

Бібліотекарка Тетяна Гілевич

Кiлькiсть переглядiв: 117

Коментарi