ІНТЕРНЕТ ДЛЯ КОЖНОГО: "Як споживати інформацію під час війни"

2023-02-07

/Files/images/IMG_2336.JPG

Правила, які допоможуть ефективніше фільтрувати інформацію під час війни:

1. Визнати

Половина українців думає, що вони вміють відрізнити правду від брехні в інформаційному просторі.

Люди не відрізняють інформаційних сайтів-смітярок (ресурсів, що спеціалізуються на маніпуляціях, проте маскуються під медіа) від онлайн-медіа, що дотримуються журналістських стандартів.

2. Зрозуміти розрізненість інфополя

Ми оточені різною Інформацією — шкідливою і ні..

Постійно потрібно ставити собі запитання: чому я це бачу? Хто це транслює? Якої мети хоче досягти? Коли ми це розуміємо, можемо коригувати своє ставлення до інформації та свою поведінку.

3. Білий список

Якщо вам надіслали посилання на матеріал, що містить заголовок «Сенсація! Шок! Перешліть, будь ласка, комусь!» чи будь-які інші виражені емоції, перевірте, чи є ця інформація на ресурсах із «Білого списку». Якщо це справді сенсаційна інформація, а не фейк, ви точно її там знайдете.

4. Аудит

Виконайте аудит свого інформаційного поля. Видаліть канали, які вами маніпулюють.

Facebook — перегляньте список ваших друзів і сторінок, на які підписані. Відпишіться від сторінок, які зламали, смітярок і тих, що не відповідають вашим інтересам.

YouTube — перегляньте відео, які відеохостинг рекомендує вам. Натисніть «Не цікавить» (справа за трьома крапками), якщо відео не відповідають вашим інтересам чи є сміттярками.

Google — встановіть український інтерфейс і гугліть українською. Це мінімізує вплив російських сайтів, що можуть містити фейкову інформацію.

Viber — перегляньте чати та спільноти, до яких ви додані. Відпишіться від ресурсів-сміттярок.

Telegram — перегляньте канали, на які підписані. Відпишіться від анонімних каналів та ресурсів-смітярок.

Вікіпедія — не використовуйте російську версію.

5. Не допомагати ворогу

Зараз росія буквально моніторить інформаційне поле — знаходить усі точки болю українців та створює на їхній основі тріщини в суспільстві.

Якщо відповідь на запитання «Чи зашкодить це зараз країні?» — «Так», будь ласка, не публікуйте.

Якщо ви погано подумали і таки опублікували шкідливу інформацію, ніколи не пізно видалити пост. Ніколи не пізно написати спростування. Жодні лайки та охоплення не варті роботи на розкол країни чи дезорієнтацію людей.

6. Розпізнавати слід фейку

Якщо ви бачите інформацію, яку хочете почути, або яку ми всі боїмося почути — варто насторожитися та прискіпливо її перевірити.

7. Не брати інформацію з джерел, які не знаємо, особливо російські.

Формування інформаційної гігієни — це тривалий процес, який починається із цих правил. Проте для безпечного фільтрування інформації потрібно глибше зрозуміти, як працюють маніпулятори в цифровому світі.

Кiлькiсть переглядiв: 72

Коментарi