ЖІНКИ ЗМІНИЛИ СВІТ - ДО МІЖНАРОДНОГО ЖІНОЧОГО ДНЯ

2023-03-07

івп

Споконвіку жінки доводили, що здатні на все можливе і неможливе. Вони керували літаком, боролися за права, йшли в політику, займалися наукою і навіть робили математичні підрахунки.

Як заявила дружина президента Олена Зеленська, нині у ЗСУ служить 37 тисяч жінок. З них тисяча стали командирками. Захисниці мотивують, підбадьорюють та захоплюють мирних мешканців своїми героїчними вчинками.

У 21 столітті ми всі говоримо про рівність, забуваючи, якою ціною та чиїми внесками людство цього досягло. До Міжнародного жіночого дня, пригадаємо імена тих, які змогли назавжди переламати хід історії та змінити світ:

Княгиня Ольга - велика київська княгиня Ольга — видатна жінка, одна із золотих сторінок нашої багатовікової історії. Вона була дружиною князя Ігоря і матір’ю Святослава І Хороброго. Ця мудра, сильна жінка 17 років стала правителькою Київської Русі — однієї з наймогутніших держав того часу. Велика княгиня Ольга стала першою жінко-правителькою, яку церква вважає святою. Але свої високі титули вона дістала за цілком земні справи. Княгиня Ольга дбала про розвиток держави, прагнула, щоб про Русь дізналися інші європейські держави, здійснила багато перетворень. Вона запровадила чіткі норми збирання данини зі слов’ян — тобто тепер люди розуміли, скільки і чого мають віддати князям за захист своїх земель від ворогів. А зробила це вона тому, що пам’ятала, від чого загинув її чоловік, князь Ігор.

Анна Ярославна або Анна Київська — донька Великого князя Київського Ярослава Мудрого та його другої дружини — дочки короля Шотландії і Швеції Інгігерди, яка стала королевою Франції. Вона була другою дружиною французького короля Генріха I Капета, матір’ю майбутнього короля Філіпа і прабабцею майже 30 французьких королів. На той час, Анна могла похвалитись найкращою освітою, яку тільки можна було здобути в 11 столітті. Київ тоді був найрозвиненішою столицею Європи.

Роксолана (Анастасія Лісовська) Ще однією українкою, яка очолила велику імперію, була Настя Лісовська (Роксолана). Історичні джерела доводять – вона була не лише красивою жінкою, а й дуже розумною правителькою та вправним дипломатом і політиком. Ця самостійна, розумна жінка змогла приборкати свого чоловіка — турецького султана Сулеймана. Анастасія Лісовська, дочка священика з містечка Рогатин на Галичині (нині Івано-Франківська область), під ім’ям Роксолани ввійшла в історію, як впливова султанша. Другим ім’ям Насті в гаремі було Хурем — «та, що сміється». Одна з найосвіченіших жінок свого часу, Роксолана приймала іноземних послів, відповідала на послання іноземних правителів, впливових вельмож і художників. Європейські монархи передусім слали гінців саме до неї, а не до Сулеймана. Роксолана — унікальний випадок у світовій історії. Навряд чи десь знайдеться інша жінка, яка понад три десятиліття була однією з найвпливовіших постатей, та ще й у мусульманському світі.

Леся Українка – славетна українська поетеса, громадська діячка, борець за незалежність українського народу. Вона виявляла величезний інтерес до історії, поезії та культури, збирала фольклор, вільно володіла болгарською, грецькою, латинською, іспанською, італійською, польською, німецькою, англійською та французькою мовами. У свої дев’ятнадцять написала для молодших сестер підручник "Стародавня історія східних народів". Всього Леся Українка написала біля 270 віршів, а ще поеми і віршовані драматичні твори. Лесю Українку знають у всьому світі. Її твори перекладені багатьма мовами. Досі не втратили своєї актуальності збірки віршів "На крилах пісень", "Думи і мрії", "Відгуки", збірники поем "Давня казка", "Одно слово", збірники драм "Бояриня", "Кассандра", "В катакомбах", "Лісова пісня" та інші.

Ольга Кобилянська - українська письменниця, яка стала однією з провідних постатей української літератури на початку 20 століття. Її твори, вразили читачів своєю глибиною.

Олена Теліга - українська письменниця, активістка, яка боролася за права жінок та соціальну справедливість. Вона також була однією з керівників українського підпілля під час Другої світової війни та загинула від рук нацистів.

Назвемо імена видатних українок, які змінили і продовжують змінювати світ науки.

Наталія Полонська-Василенко – історикиня, Валентина Радзимовська – біологиня, Ніна Мороженко – фізикиня, Наталія Виноград – епідеміологиня, Ніна Вірченко – математикиня, Елла Лібанова – економістка, Нана Войтенко – біологиня, Ольга Броварець – біофізикиня, Марія Байляк – біологиня, Юлія Безвершенко – фізикиня та ін.

Світові відомі імена такі, як:

Марія Кюрі – французький вчений-експериментатор польського походження. Перша в історії жінка, яка стала дворазовим лауреатом Нобелівської премії по фізиці та хімії.

Розалінд Франклін - англійський біофізик і вчений-рентгенограф. Займалася вивченням структури ДНК.

Геді Ламар - ця неймовірна красуня і актриса довела: краса розуму зовсім не завада. Геді називали найкрасивішою жінкою Європи і разом з тим її математичні здібності вражали!

Мерлін Монро - примхлива і мила, на перший погляд, простачка, підкорила світ і завжди прагнула до досконалості. Її образ досі залишається ідеалом краси і жіночності.

Коко Шанель - якби не ця тендітна жінка, всі ми, можливо, до сих пір носили б корсети, пишні спідниці і складні зачіски. Саме Коко стала першою жінкою-модельєром, яка ввела в моду поняття «розкішна простота» - вона навчила жінок носити брюки, приталені костюми з твіду, маленькі чорні сукні і короткі стрижки. Ще світ ніколи б не побачив знаменитих духів Chanel №5, якби не Коко Шанель.

Радимо прочитати книгу, яка є у наших фондах: «ЦЕ ЗРОБИЛА ВОНА». Описуються реальні історії п’ятдесяти жінок та дівчат, які не побоялися кинути виклик цілому світу. Правительки, лідерки, мисткині, науковиці, правозахисниці… Чиїсь імена ви чули неодноразово, про інші — дізнаєтеся вперше. Але кожна історія однаково вражає та надихає. Жінки здавна творили історію пліч-о-пліч з чоловіками. І ця книга вас переконає в цьому.

Про вищезгаданих жінок ви можете дізнатись більше. У цьому вам допоможе розгорнута книжкова виставка: «Жінки, які змінили світ».

Ніщо не зупинить жінку, яка хоче працювати, творити, допомагати іншим. Життя показало, що жінці під силу все.

Вітаємо з Міжнародним жіночим Днем. Будьте прекрасними, чарівними, сяючими та коханими.

Бібліотекарка Тетяна Гілевич

Кiлькiсть переглядiв: 112

Коментарi