1035 РОКІВ ВІД ЧАСУ ПЕРШОЇ ПИСЕМНОЇ ЗГАДКИ ПРО М. ВОЛОДИМИР (988)

2023-07-23

1

Одним із перших, хто подав описи про стародавні фортеці та замки у Волинських краях, були арабські мандрівники.

У 7-8 ст. арабський купець Аль-Массуді детально описав народності, котрі населяли наші землі. Цікаві дані про володіння та їхнього короля Маджака, який був найсильнішим володарем у Східній Європі. Він об’єднав ці народи у велику і сильну державу.

Десь у 9-му ст., через часті війни з сусідами, держава розпадається на невеликі князівства. Щось на зразок міст-полісів.

Можливо з одного із таких полісів виникло місто Володимир. Первісна його назва – Лодомир. У записах угорського короля Бели IV (1233-1270р.р) у стародавній хроніці «Геста Гунгарорум» чи «Діяння угрів» наше місто під назвою Ладомир існувало вже у 884 році.

Перша літописна згадка про Володимир належить до 988 року. Саме в цей час великий князь київський Володимир Святославович призначає Володимир в уділ своєму сину Всеволоду. Невідомо, чи князь Володимир сам дав назву місту, чи це було зроблено на його честь пізніше, але не підлягає сумніву, що вона походить саме від його імені.

В історії Володимира простежується кілька періодів, які охоплюють його багатовікову панораму життя боротьби, злетів і падінь.

У Х ст.. Володимир знаний, як адміністративний, культурний, економічний центр, з ознаками давньоруського міста, що поступово набирає значення одного з найбільших у південно-західній Русі протягом наступних століть.

У 992 році у місті було засноване єпископицьку кафедру. На той час володимирське духовне училище та школа писемності створили видатні рукописи, серед яких є Галицько-Волинський літопис.

З ХV ст. місто постійно користується різними королівськими привілеями та магдебурзьким правом.

Значення Волинсько-Галицької держави у становленні України – вагоме. Володимирські князі, зокрема : Ярослав Мудрий, Роман, Данило, Василько, Володимир Василькович та Юрій, зуміли укріпити державу і зберегти єдність. Вони утвердили підвалини для формування майбутньої єдиної України.

В різний час древній Володимир був, як стратегічним військовим пунктом, так і значним торговельним центром.

Княжі вали були німими свідками усіх страхітливих воєнних подій.

Древній Володимир далі зближує нашу державу з країнами Центральної та Західної Європи.

Тетяна Гілевич, бібліотекарка міської бібліотеки для дорослих.

Кiлькiсть переглядiв: 72

Коментарi