ШЛЯХ ДО НЕЗАЛЕЖНОСТІ ДОВЖИНОЮ В ІСТОРІЮ

2023-08-23

1

24 серпня Україна святкує 32-гу річницю проголошення державної незалежності.

Вперше в ХХ столітті незалежність України була проголошена 22 січня 1918 року текстом IV Універсалу. Ця держава проіснувала три роки. Вже тоді Україна мала всі ознаки держави: герб, територію, військо, грошову систему, дипломатичні відносини з іншими державами.

Під час Української революції 1917–1921 років українцям вдалося відновити державу, яка кілька разів змінювала назву і форму: Українська Народна Республіка (1917–1918), Українська Держава (Гетьманат, 1918), знову Українська Народна Республіка (доба Директорії, 1918–1921), Західноукраїнська Народна Республіка (1918–1919).

Боротьба за незалежність України велась в умовах жорстокої громадянської війни 1918–1920 pp. і закінчилась поразкою. Першими ворогами української незалежності були Росія і Польща. Поразка сталась тому, що була відсутність єдності у політиці, економіці України.

Західні землі України розділили між сусідніми країнами – Польщею, Румунією, Чехословаччиною, куди вони ввійшли без жодних статусів. На решті земель УНР через збройну агресію більшовицької Росії було встановлено комуністичний (більшовицький) режим.

У 1939 році українці на Закарпатті першими у міжвоєнній Європі зі зброєю в руках стали на захист своєї свободи проти військ союзника гітлерівської Німеччини – Угорщини. 15 березня проголосили незалежність Карпатської України. Тоді, захищаючи своє право, загинули близько 5 тисяч українців.

30 червня 1941 року у Львові Організація українських націоналістів проголосила Акт відновлення Української держави. У відповідь на цю політичну подію нацисти розпочали масові арешти українських патріотів. Протягом наступних понад 10-ти років десятки тисяч воїнів Української повстанської армії виборювали незалежність у боротьбі, спочатку з нацистським, а згодом комуністичним режимом.

Мрія мати власну державу визрівала роками у творчості діячів культури-шістдесятників, у політичних акціях протесту правозахисників та дисидентів, мільйонів українців. 16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР під тиском опозиції та масових вуличних демонстрацій ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.

Спроба у Москві 19 серпня 1991 року «оновити» Радянський Союз у сталінських традиціях стала поштовхом до розгортання національ руху за незалежність у більшості республік СРСР. Українці об’єдналися у масові мітинги з вимогою виходу зі складу СРСР.

24 серпня 1991 року на позачерговому засіданні Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, зазначивши у ньому, що продовжується тисячолітня традиція державотворення в Україні.

Першими з понад 130 країн світу Українську державу визнали Польща, Канада, Латвія і Литва.

З 2014-го, через 23 роки після проголошення незалежності, українці знову зі зброєю в руках захищають власну свободу та територіальну цілісність держави.

У народі кажуть «Не рий сусідові яму, а то він використає її як окоп». Російські чиновники дуже довго рили для українців яму. Протягом століть. А сьогодні вона перетворилася на один великий окоп, де тримають оборону тисячі наших захисників, які відстоюють незалежність України, право бути господарями у власній хаті.

ТЕТЯНА ГІЛЕВИЧ

Кiлькiсть переглядiв: 47

Коментарi