140 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ОСИПА НАЗАРУКА (1883-1940), УКРАЇНСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА

2023-08-30

1
«Ім’я «Україна» появилось, ще в середніх віках, триста літ перед тим, як московський царик прикрасив себе давнійшим іменем і титулом наших князів. Все те замовчують у російських школах та книгах. Історична правда взагалі така немила москалям, що вони як тільки вмаширували до Галичини, зараз приказали понищити огнем українські книжки, чого не робить ніякий інший ворог», - пише у брошурі «Як називається наш рідний край і нарід?» український письменник, політик Осип Назарук, пояснюючи у цікавій доступній формі походження назви «Україна». Видання побачило світ під час Першої світової війни у Відні.

Осип Назарук народився 31 серпня 1883 в м. Бучачі Тернопільської області. Навчався в Бучацькій та Золочівській гімназіях. Спочатку викладав право у Львівському університеті, а в 1908 закінчив юридичний факультет Віденського університету.

Після початку Першої світової війни – в лавах Українських січових стрільців (УСС). 1918 – секретар філії УНРади у Львові, делегат Української Національної Ради ЗУНР від Радикальної партії, в якій перебував до 1922–23. Увійшов до президії Західноукраїнського товариства Ліги націй (22 січня 1922), 19 квітня 1922 з Відня у складі делегації ЗУНР відбув на Генуезьку конференцію.

1916 у Львові вийшла його праця «Слідами Українських Січових Стрільців», «З кривавою шляху Українських Січових Стрільців», у Відні побачили світ книги «Над Золотою Липою», «Співанки Українських січових стрільців».

У період Західноукраїнської Народної Республіки Осип Назарук займався в її уряді питаннями преси і пропаганди. Коли ця «третя будова української державности» закінчилася невдачею і Галичина опинилася у складі Польщі, емігрував у Канаду та США, де у 1923–26 редагував тижневик «Січ» (Чикаго), у 1926–27 – «Америку» (Філадельфія).

У 1930 вийшла історична повість, над якою працював з 1923-1929р.р. «Роксоляна. Жінка халіфа й падишаха Сулеймана Великого, завойовника і законодавця».

Статті О. Назарука публікували львівські часописи. У пресі він активно співробітничав майже до останніх своїх днів.

1

Осип Назарук помер 31 березня 1940 у Кракові, куди виїхав перед вступом радянських військ до Львова. Похований на Раковицькому цвинтарі Кракова.

Багато з того, що написав, залишилося в рукописах… Але й твори, що побачили світ, чекала сумна доля. Після так званого «визволення» 1939 року книги письменника були вилучені з бібліотек і зараховані до категорії націоналістичних.

Ім'я Осипа Назарука зникло з літератури. Нині його твори повертаються до читача. У 1991 р. перевидана повість «Роксоляна» з передмовою Богдана Мельничука «Під знаком історії. Світ Осипа Назарука».

Тетяна Гілевич

Кiлькiсть переглядiв: 106

Коментарi