80 РОКІВ ВІД ЧАСУ ВОЛИНСЬКОЇ ТРАГЕДІЇ (польсько-українського збройного протистояння на Волині 1943 року)

2023-11-07

ен

У поточному році згадуємо 80-ті роковини Волинської трагедії - події, які залишили глибокий слід у світовій історії та пам'яті наших нащадків. У 1943-1944 роках, під час Другої світової війни, Волинь стала свідком бойових дій між різними етнічними та політичними групами. У цих діях загинули тисячі невинних людей.

У ці осінні дні ми поминаємо жертв Волинської трагедії. Це вшанування є нагадуванням про важливість миру, толерантності та здатності жити разом, незважаючи на культурні та етнічні відмінності.

Пам'ять про Волинську трагедію вказує нам про необхідність уникати подібних конфліктів у майбутньому. Спільність і взаєморозуміння завжди є кращим варіантом, ніж конфлікт і різня. Нехай роковини цих подій нагадають нам про важливість примирення та постійного навчання на уроках минулого задля створення кращого майбутнього для всіх.

Відзначаючи 80-ту річницю, ми вшановуємо жертв Волинської трагедії та висловлюємо співчуття всім, кого торкнулися ці події. Нехай ця пам'ять слугує дороговказом про важливість порозуміння у світі.

Наша бібліотека взяла участь у проєкті «Польська полиця в Україні». Після поданої заявки отримали нові книги для створення книжкової полиці польської літератури українською мовою. Всі книги видані в Україні у 2023 році. Серед них заслуговують уваги:

Лянцкоронська Кароліна «Воєнні спогади. 22 вересня 1939 – 5 квітня 1945». Кароліна Лянцкоронська описала те, що бачила на власні очі й учасницею чого їй довелося стати: прихід перших совітів до Львова 1939 року, допити НКВС, утечу до окупованого німцями Кракова, діяльність у польському русі опору, перебування у станиславівській в’язниці та конфронтацію з начальником станиславівського гестапо Крюґером, вирок смерті, ув’язнення у львівській та берлінських в’язницях, понад два страшні роки в Равенсбрюку.

Але передусім ці спогади – про людяність у нелюдських обставинах, про внутрішню силу й гідність і про те, що війна – це не тільки про смерть, а й про шалену любов до життя.

Вітольд Шабловський«Кулемети й вишні. Історії про добрих людей з Волині». Відомий польський репортер Вітольд Шабловський упродовж трьох років розшукував у Польщі та в Україні очевидців Волинської трагедії і їхніх нащадків. Розповіді про пережиті ними події 1943 року лягли в основу книжки «Кулемети й вишні. Історії про добрих людей з Волині».

Ці історії — про зруйновані у вирі війни людські долі й обірвані життя, і водночас — про людяність, силу духу та милосердя. Через спалах міжнаціональної ворожнечі сусіди стали ворогами. Однак і в ситуації смертельної небезпеки чимало людей були готові ризикувати життям задля порятунку ближнього — насамперед людини, а не представника певної нації.

Книги є спробою знайти шлях до примирення і прощення попри трагічні сторінки в історії польського та українського народів.

Тетяна Гілевич

Кiлькiсть переглядiв: 57

Коментарi