130 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МИКОЛИ ХВИЛЬОВОГО

2023-12-13

ке

«За всяку ціну ми мусимо вивести нашу літературу на широку європейську арену.» (Листи М. Хвильового)

Микола Хвильовий – український письменник, поет, політичний діяч. Один з найвідоміших представників розстріляного відродження, ідейний натхненник гасла «Геть від Москви!».

Народився 13 грудня 1893 у селищі Тростянець на Харківщині у родині вчителів. Навчався у початковій школі в селі Колонтаєві, де вчителювала його мати, потім продовжив навчання в Охтирській чоловічій гімназії, яку був змушений залишити через участь у «так званому українському революційному гуртку», а згодом в Богодухівській гімназії, звідки був виключений за зв’язки з соціалістами під час революційних заворушень.

У 1920-ті роки повністю підтримував і впроваджував у життя політику «українізації», виступав проти русифікації.

Записався добровольцем на фронт під час Першої світової війни. Жив у окопах серед солдатів. Саме в період військової служби Микола зближується з представниками українських національних партій, але сам залишається безпартійним.

У своїх творах автор висловив вимогу перед новою українською літературою припинити наслідувати Москву й орієнтуватися на «психологічну Європу».

У останні роки життя влада стежила за ним, а його квартира прослуховувалася. Переслідування М.Хвильового і його прибічників відбулося через звинувачення у прагненні відокремити українську культуру від російської, протиставити два народи один одному. Особливо тяжко було бачити, як його друзів та однодумців арештовували та розстрілювали. Та й у країні панував голодомор 1933. Коли письменник поїхав у Полтаву та побачив становище селян на власні очі, то вже не зміг повернутися до звичайного життя. Насуплений, похмурий, мовчазний, великої радості він уже не зазнавав.

Число «13» – фатальне у житті Миколи Хвильового. Тринадцятого числа він народився і помер. Життя М.Хвильового закінчилося самогубством – він застрелився у своєму кабінеті. Прожив він лише 40 років. Хвилюватися і хвилювати – це саме про нього, про Хвильового.

Бібліотека-філія №2 КЗ «Володимирської публічної бібліотеки» до 130-річчя з дня народження Миколи Хвильового пропонує переглянути поличку-портрет «Незвичайний і суперечливий талант». На ній представлені: 2-х томник М.Хвильового. До першого входить поетична спадщина, а до другого художні твори 1927-1930р.р., незакінчені твори, зокрема роман «Вальдшнепи». Варто згадати і перечитати оповідання «Наречений», «Мати», «Я (Романтика)», «Арабески», «Дорога й ластівка», повісті «Сентиментальна історія», «Санаторійна зона».

«Українське суспільство, зміцнівши, не примириться зі своїм фактичним гегемоном – російським конкурентом. Ми повинні негайно стати на сторону молодого українського суспільства, яке втілює не лише селянина, але і робітника, і цим назавжди покінчити з контрреволюційною ідеєю створювати в Україні російську культуру» - 100 років тому так сказав письменник Микола Хвильовий.

Тетяна Гілевич

Кiлькiсть переглядiв: 31

Коментарi